Angličtina Siblíková

Halloween 2018

Rekordních osmnáct stanovišť našeho halloweenského veselí se neslo výhradně v irském stylu, od výzdoby našeho domu v zeleno-bílo-oranžové, po zapojení postav z irské mytologie či irských památek do našich stanovišť.

Maláčům stačilo devět bodů z osmnácti, aby se mohli vydat na cestu za pokladem, a tak se s radostí vrhli na stanoviště, u kterých šlo především o zábavu, jako například k bramborovému bowlingu Honzy Novotného, Evinu tradičnímu pojídání placek, letos výjimečně bramborových, či k Fínčinu fotbálku, kde se sice góly nedávaly bramborou, ale zato proti sobě hráli oranžoví protestanti a zelení katolíci. Pan a paní Valach se v roli posil na poslední chvíli statečně postavili k Lovci duchů-leprikónů a k popiskům těl víl, skřítků a oveček – typicky irských atributů. Naše další nová zahraniční posila, paní Kroka, bděla nad skládáním postaviček pěkně vybarvených zelených leprikónů, zatímco naše zkušená posila Vanda Humlová si krásně poradila se skládáním pěkně ujetých vět na stanovišti Irish Grammar.

Větší účastníci naší párty museli nasbírat bodů alespoň patnáct, a tak se jen těžko mohli vyhnout stanovišti Martina Novotného, kde jejich úkolem bylo postavit Obrův chodníček, jednu z nejznámnějších irských přírodních památek, či Pavlovu Who is Who?, stanovišti, kde děti pomocí yes/no questions odhalovali takové velikány, jako je třeba současný irský prezident Michael Higgins nebo držitel Oskara za nejlepší originální píseň Glen Hansard. Ti větší mohli nemálo načerpat i z propracovaného Vaškova stanoviště, u kterého sám velký Oscar Wilde po dětech vyžadoval identifikaci nejznámějších děl jeho kolegů, irských spisovatelů, sestavení limericku, ba dokonce vysvětlení point známých irských vtipů. O nic snazší nebylo ani stanoviště Fiony, chytré to irské dívčiny, která dle legendy přelstila krále leprikónů. Přelstit moje studentíky jsem ale opravdu nechtěla, naopak, chtěla jsem je trošku nakopnout k tomu, aby namáhali svoje hlavinky a vyřešili hádanku, kterou jsem pro ně připravila. Odměnou jim byly nejen až tři body, které u mě mohli získat, ale i opravdový zlatý poklad krále leprikónů.

S potřebným počtem bodů pak děti mohly začít řešit moje záludné otázky osvětlené jen mihotavým plaménkem svíček na naší zahradě. Těm méně zkušeným s jejich řešením pomáhala moje Mariánka, která už mezitím skončila u svých vnitřních stanovišť – třeba střílečky na hrnec zlata. A s vyplněnou tajenkou si děti došly pro poklad do našeho zahradního domečku, kde na ně čekal leprikón z nejpřísnějších – můj Honza. Když děti neměly tajenku zcela správně, a mám takový pocit, že se to díky jedné opravdu záludné otázce napoprvé nepodařilo snad nikomu, poslal je nemilosrdně zpět svou chybu napravit. A jelikož jsou některé děti více než chytré, připravila jsem pro ně na zahradě i verzi superchallenge, tedy odpovědět na každou z deseti otázek špatně, což kupodivu také vedlo ke správnému řešení. Tři z nich si tuto obtížnou variantu k mé nemalé radosti skutečně vybraly :) A tak Honza mohl odměnit jak ty, kterým v tajence vyšel pozpátku irský skřítek, tak ty, kterým se tam objevil George Best, slavný to severoirský fotbalista, jehož jméno nese letiště v Belfastu.

Na dokonalou pohodu malých i velkých účastníků našeho večírku dohlížela moje fairy – Eliška. Svou kouzelnou hůlkou sice nedokázala uklidit podlahu od rozdupaných muffinů ani od několikanásobně vylité šťávy, na to si posléze na pomoc vzala tradiční hadr a vodu, zato ale zvládla v časovém rekordu napéct nádherné strašidelné bábovičky, vynikající slané irské bramborové dobrůtky a během svých nekonečných skautských cest vybarvit a hlavně vystříhat nemalé množství malinkatých součástek tělíček leprikónů. Takže ti z vás, kteří si je odnesli domů, střezte je jako oko v hlavě! Vždyť leprikóni nosí štěstí a třeba vám kousek z něj z našeho nádherného Halloweenu někde na šatech ulpí navždy!